Dariusz Kaleta

Urodził się w 1960 r. w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
na Wydziale Grafiki w Katowicach.

urodził się w 1960 r. w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 r. obronił dyplom w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego oraz aneks w pracowni litograficznej prof. Tadeusza Gawrona. Od 2002 r. jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, gdzie organizuje wystawy wybitnych mistrzów malarstwa dawnego i współczesnego. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje, cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o artystyczny warsztat. Ma na swym koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Znalazł się na 81. miejscu w „Kompasie Sztuki” – rankingu 300 najważniejszych polskich artystów powojennych, publikowanym w „Rzeczpospolitej”. W drugim numerze kwartalnika „Artysta i Sztuka” (2012) ukazało się obszerne omówienie twórczości Dariusza Kalety.

Wybrane wystawy:

1992 – Auction of Contemporary Paintings, Nowy Jork, Stany Zjednoczone;

1997 – „Narodziny nowego wieku”, Paryż;

2006 – „Moja Sarmacja”, galeria SD, Warszawa;

2012 – „Grupa Apellesa”, Hopfenmuseum, Wolnzach, Niemcy;

2012 – „Grupa Apellesa”, CKiS, Krzeszowice;

2013 – „Magical Dreams”, Szczyrk;

2013 – galeria Profil, Poznań;

2014 – Państwowa Galeria Sztuki, Sopot;

2014 – „Grupa Apellesa”, galeria ZPAP, Warszawa;

2016 – galeria MM, Chorzów;

2017 – Zamek Królewski w Sandomierzu, Sandomierz;

2017 – „Metamorfoza”, Środmiejska Galeria Sztuki, Gdańsk;

2018 – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie;

2018 – „W poszukiwaniu piękna”, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Radom.

DARIUSZ KALETA was born in 1960 in Lubań Śląski. He graduated from the Academy of Fine Arts in Katowice where he studied at the Faculty of Graphic Design. In 1987 he earned a degree under professor Tadeusz Grabowski and under professor Tadeusz Gawron. Since 2002 he has been the director of the Modern Art Gallery in Kołobrzeg where he organises exhibitions of great masters of traditional/classical and contemporary painting. He works primarily on oil paintings. His diverse works are extraordinary in form. He had several individual and collective exhibitions. He was ranked 81st in “The Art Compass” – a ranking published in the newspaper “Rzeczpospolita” of 300 most important Polish postwar painters. A comprehensive characterization of his works was published in the second issue of the quarterly newspaper “Artysta i Sztuka” (2012).

Selected exhibitions:

1992 – Auction of Contemporary Paintings, New York, USA;

1997 – „Narodziny nowego wieku”, Paris, France;

2006 – „Moja Sarmacja”, SD Gallery, Warsaw;

2012 – „Grupa Apellesa”, Hopfenmuseum, Wolnzach, Germany;

2012 – „Grupa Apellesa”, CKiS, Krzeszowice;

2013 – „Magical Dreams”, Szczyrk;

2013 – Profil Gallery, Poznań;

2014 – National Gallery of Art, Sopot;

2014 – „Grupa Apellesa”, ZPAP Gallery, Warsaw;

2016 – MM Gallery, Chorzów;

2017 – Sandomierz Castle, Sandomierz;

2017 – „Metamorfoza”, Środmiejska Galeria Sztuki, Gdańsk;

2018 – Ducal Castle, Szczecin;

2018 – „W poszukiwaniu piękna”, Jacek Malczewski Museum, Radom.